Cele statutowe fundacji:
Nasza organizacja została powołana w celach prowadzenia wszechstronnej działalności społecznie użytecznej przede wszystkim przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży z różnych środowisk oraz wspierania ich reintegracji poprzez prowadzenie inicjatyw o charakterze edukacyjnym, charytatywnym i innych.
Fundacja przeciwdziała wszelkim formom dyskryminacji dzieci i młodzieży pochodzących z różnych grup zagrożonych wykluczeniem bądź zepchnięciem na margines społeczny.
Przeprowadzamy wiele akcji o charakterze edukacyjnym, m.in. pomagamy dzieciom z domów dziecka i ze środowisk zagrożonych marginalizacją społeczną, osobom ze społeczności romskich oraz terenów wiejskich. W ramach działalności Fundacji zajmujemy się również edukacją przedszkolną.
W wałbrzyskiej dzielnicy Gaj zlokalizowane jest Niepubliczne Przedszkole ‘Romano drom pe fedyr dzipen”. To placówka, która integruje dzieci romskie z dziećmi ze społeczności większościowej. Dzieci funkcjonują w niej w dwóch grupach wiekowych. Do starszej grupy uczęszczają dzieci w wieku 4-5 lat, do młodszej trzylatki. W przedszkolu realizowane są zajęcia opiekuńcze, edukacyjne, rozwijające. Zapewniamy bazę lokalową dostosowaną do wymogów przepisów, odpowiadającą na potrzeby dzieci. Poza realizowaną w przedszkolu podstawą programową mamy w ofercie zajęcia muzyczne, logopedyczne, taneczne, psychoedukacyjne a także pikniki, wycieczki i często organizowane imprezy z udziałem rodziców. Staramy się do każdego dziecka podchodzić w sposób maksymalnie zindywidualizowany. W przedszkoli zatrudnione są dwie nauczycielki wychowania przedszkolnego oraz asystentka edukacji romskiej. Mamy zorganizowany przewóz dzieci do przedszkola i w drodze powrotnej do domu. Dzieci otrzymują też bezpłatne posiłki. Działania te dofinansowywane są z Wojewódzkiego Urzędu Dolnośląskiego w ramach Programu integracji społeczności romskiej w Polsce. Przedszkolaki często biorą udział w różnych konkursach, zarówno, lokalnych jak i krajowych, wygrywając lub zajmując wielokrotne pozycje w ścisłej czołówce. Do przedszkola łącznie w obydwu grupach uczęszcza 41 dzieci.
W Kamiennej Górze prowadzimy Niepubliczny Punkt Przedszkolny. Oferujemy 25 miejsc. Również w tym miejscu mamy bogatą ofertę zajęć przedszkolnych oraz dostosowaną bazę lokalową. Obydwie placówki są całkowicie bezpłatne.
W placówce zajmujemy się także wspieraniem finansowym i organizacyjnym dzieci z różnymi ciężki schorzeniami, wymagającymi rehabilitacji czy innych nakładów finansowych związanych z zabiegami i leczeniem.
Obecnie , od września 2021 prowadzimy dwie całodobowe placówki opiekuńczo-wychowawcze o typie socjalizacyjnym w których przebywa łącznie 28 podopiecznych pochodzących z powiatu zgorzeleckiego. Mieszkające tutaj dzieci są w różnym wieku – a najmłodsze dziecko ma sześć lat, najstarsze 19 lat. Zapewniamy w naszych domach dzieciom wszelką niezbędną opiekę zaspokajając ich potrzeby adekwatnie do wieku.
I Festiwal Muzyki Romskiej "Romano Dzipen" odbył się 1 sierpnia 2020 r. Organizatorami byli: Fundacja Pomocy Dzieciom i Młodzieży Salvator i Angelo Ciureja.
W czerwcu 2022 roku zrealizowaliśmy II Festiwal Muzyki i Kultury Romskiej ‘’Romano Dzipen’’ w Wałbrzychu. W czasie festiwalu odbyły się warsztaty tańca, śpiewu oraz kultury romskiej z elementami treningu antydyskryminacyjnego.
W nastepnych latach odbywały się kolejne edycje Festiwalu.
W roku 2024 organizujemy V Festiwal Muzyki i Kultury Romskiej ‘’Romano Dzipen".
Festiwale odbywają się dzięki dofinansowaniu z MSWiA.
W 2008 roku przeprowadziliśmy programu “Daj sobie szansę, czyli jak polubić szkołę-program wyrównywania szans edukacyjnych dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Wałbrzychu”. W ramach tej inicjatywy edukacyjnej zrealizowaliśmy zajęcia terapeutyczne, edukacyjne oraz pozaszkolne dla dzieci. W 2010r. podobne zajęcia przeprowadziliśmy w ramach projektu rządowego MEN „Szkołę da się lubić realizacja programu rozwojowego PSP nr 9 ”.
Realizowaliśmy także projekty współfinansowane ze środków unijnych, m.in. -„Dziecięce liczenie- edukacja matematyczna od przedszkola” oraz „ Polubić matematykę- wsparcie dla gimnazjalistów z Jedliny Zdroju”. W tych programach znalazły się niekonwencjonalne zajęcia pomagające polubić matematykę przez dzieci i młodzież w każdym wieku (rozwijamy predyspozycje matematyczne już u przedszkolaków).
Fundacja była organem prowadzącym dla dwunastu Punktów Przedszkolnych na terenie Dolnego Śląska:
„Dobry start przedszkolaka” (w Sędzisławiu, Ciechanowicach, Pisarzowicach, Krzeszowie, Czadrowie, Pankowie, Bojanicach, Lubachowie, Komorowie) punktu przedszkolne są położone na terenach wiejskich .
„Romano drom pe fedyr dzipen”(w Kłodzku, Wrocławiu, Przemkowie) były to punkty integrujące dzieci pochodzenia romskiego z społecznością większościową.
Prowadziliśmy Świetlicę Środowiskową na terenie miasta Kłodzka.